برج خنک کننده چیست؟

برج خنک کننده یکی از انواع مبدل های حرارتی می باشد که می تواند بین آب و هوا تماس بر قرار کند و موجب می شود آب گرم و داغ شده را خنک کند. برج خنک کننده گرما را از یک فرآیند جذب می کند و آن را به محیط بیرون انتقال می دهد. برج های خنک کننده به دلیل این که خنک سازی و دفع گرما را از طریق تبخیر انجام می دهند، هدر رفت آب گرم شده بسیار کمی دارند و یکی از کم هزینه ترین و به صرفه ترین سیستم های خنک کننده به حساب می آیند. از سوی دیگر این برج های خنک کننده اثرات زیست محیطی کم تر و پایینی دارند.

نحوه عملکرد برج خنک کننده

آب گرم از تجهیزات صنعتی، سیستم AC تجاری یا هر منبع حرارتی دیگر وارد برج خنک کننده می شود و به طور یکنواخت در بالای آن پخش می شود. با پایین آمدن آب از برج خنک کننده، تجهیزات پر شده آن را در سطح وسیعی پخش می کنند تا تماس آب و هوا را افزایش دهند، بنابراین انتقال حرارت از طریق تبخیر افزایش می یابد. حجم زیادی از هوا دائماً در امتداد طرفداران پر قدرت برج خنک کننده در حال حرکت است. با تبخیر، آب گرما را از دست می دهد. سر انجام وارد مخزن برج خنک کننده در پایین می شود. سپس آب خنک به عقب بر می گردد تا منبع حرارتی اولیه خنک شود و چرخه تکرار می شود. به منظور رقیق سازی سیستم، بخشی از آب سیستم از طریق یک دریچه خروج به تخلیه می رود. خط آرایش برج خنک کننده را با آب تازه تغذیه می کند تا دوباره پر شود. شما به راحتی به این فرایند ها توجه نخواهید کرد، زیرا تنها وقوع هم زمان آن ها یک حلقه پیوسته و قابل مشاهده ایجاد می کند.

طبقه بندی برج های خنک کننده

طبقه بندی‌ های مختلفی برای انواع برج خنک کننده دیده می ‌شود. آیتم ‌های مورد بررسی برای این تقسیم بندی بر اساس مسیر های جریان آب و هوا، روش‌ های ساخت و لاین های انتقال حرارت آن می باشد.

انواع برج خنک کننده دارای شکل ظاهری متفاوتی می باشند به این معنی که گاه مکعبی شکل بوده و گاه دارای ظاهری هذلولی و یا گرد می باشند. پروانه یا فن استفاده شده در انواع برج خنک کننده در صورت وجود در قسمت بالایی و یا کناری قرار می‌ گیرد. خاطر نشان می ‌سازیم روش ‌های توزیع آب در انواع برج خنک کننده می ‌تواند در مدل‌ های ثقلی بوده و یا به صورتی دورانی باشد. نمونه‌ های اسپری نازل نیز در این بین دیده می ‌شود.

طبقه بندی برج های خنک کننده بر اساس مسیر جریان آب و هوا

برج های خنک کننده بر اساس مسیر جریان آب و هوا نسبت به هم به دو دسته تقسیم بندی می شوند، که عبارت است از:

·        برج خنک کننده جریان مخالف

در این نوع برج خنک کننده، آب و هوا در خلاف جریان یک دیگر حرکت می کنند. آب از بالا به پایین و هوا از پایین به بالا حرکت می کند. برج خنک کننده جریان مخالف بیشترین تماس را بین آب و هوا بر قرار می کند و از بیشترین نیروی محرکه برای انتقال حرارت استفاده می نماید. همچنین بیشترین بازدهی در بین تمام برج های خنک کننده را دارد. این مدل برج خنک کننده بیشتر در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه های نفت و گاز مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد.

·        برج خنک کننده جریان متقاطع

در این نوع برج خنک کننده، مسیر جریان آب و هوا متقاطع می باشد و آب از بالا به پایین و هوا به صورت افقی وارد می شود. برج خنک کننده جریان متقاطع به دلیل کم هزینه بودن و داشتن هدر رفت آب گرم بسیار کم، به پر استفاده ترین و پرمصرف ترین سیستم تبدیل شده است. داشتن هزینه های جانبی و بهره برداری کم، تعمیر و نگهداری آسان و مصرف انرژی پایین از دیگر مزیت های این دستگاه می باشد. از این مدل برج خنک کننده بیشتر در صنایع پتروشیمی و صنایع آلومینیوم استفاده می شود.

طبقه بندی برج های خنک کننده بر اساس نوع مکش هوا

برج های خنک کننده براساس نوع مکش هوا به دو دسته تقسیم بندی می شوند، که عبارت است از:

·        مکش طبیعی

برج های خنک کننده دارای مکش طبیعی، بدون فن هستند و جریان هوا را به صورت طبیعی جا به جا می کنند. این برج های خنک کننده مصرف انرژی پایینی دارند، آب را به اطراف نمی پاشند، دارای صدای کمی هستند و قطعات متحرک کم تری نسبت به دیگر سیستم ها دارند. از معایب برج خنک کننده با مکش طبیعی می توان راندمان پایین تر و هزینه نصب بالا را نام برد.

·        مکش مکانیکی

برج های خنک کننده دارای مکش مکانیکی، از نوع فن دار هستند و با استفاده از چند فن، هوا را به جریان در می آورند. در این مدل برج خنک کننده، تا زمانی که فن روشن است و کار می کند، جا به جایی هوا بین محیط بیرون و داخل برج خنک کننده ادامه دارد. این برج های خنک کننده فضای کمی را اشغال می کنند، بهره ‌برداری و تعمیر آن ها آسان است، در آب و هوای نا مناسب به شدت مقاوم هستند و هوای گرم شده دوباره به داخل سیستم بر نمی گردد. از معایب برج خنک کننده با مکش مکانیکی می توان به داشتن صدا و لرزش اشاره کرد.

چگونگی انتخاب محل نصب برج خنک کننده

انتخاب محل نصب درست برج خنک کننده، در عملکرد و بازدهی برج خنک کننده نقش بسیار مهمی دارد. برای انتخاب محل نصب مناسب و استاندارد برج خنک کننده باید یک سری موارد و نکات را دانسته و به آن ها عمل شود. این نکات و موارد عبارت است از:

·   نباید هیچ مانعی اطراف محل نصب برج خنک کننده وجود داشته باشد تا هوای تازه به راحتی به داخل برج خنک کننده وارد شود.

·   اگر قرار است برج خنک کننده را در محیط بسته نصب کنید، حتما فضای کافی برای آن در نظر بگیرید و تمام موانع را حذف کنید.

·   حتما دقت داشته باشید که محل نصب برج خنک کننده دارای دستگاه تهویه مناسب باشد تا هوای گرم خروجی از برج خنک کننده به راحتی تخلیه شود و دوباره گردش نکند و وارد برج خنک کننده نشود.

·        محل نصب برج خنک کننده را از نظر استحکام و دوام به خوبی بررسی کنید.

·        محل نصب برج خنک کننده را از نظر معماری ساختمان و زیر ساخت بررسی کنید.

·        بر اساس وزن و ابعاد برج خنک کننده، فوندانسیون مناسب و دقیقی را اجرا کنید.

·        از قبل برای نصب برج خنک کننده و تجهیزات اضافی که ممکن است لازم شود، هزینه در نظر بگیرید.

·        برای نصب برج خنک کننده حتما از تکنسین های ماهر و متخصص کمک بگیرید.

نحوه محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

هنگامی که شما می خواهید یک برج خنک کننده انتخاب و خریداری کنید، باید علاوه بر جنس برج خنک کننده، نوع برج خنک کننده، مدل و ابعاد برج خنک کننده، به ظرفیت آن نیز توجه کنید. برای محاسبه ظرفیت برج خنک کننده شما باید ابتدا ظرفیت برودتی سیستم را برآورد کنید. سپس باید حجم آب ورودی، دمای آب ورودی و آب خروجی، اختلاف دمای هوای ورودی و خروجی را تعیین کنید. با دانستن این نکات و موارد می توانید به راحتی ظرفیت برج خنک کننده را محاسبه نمایید. به طور مثال هر چه دمای هوای ورودی و هوای خروجی برج خنک کننده با هم اختلاف کم تری داشته باشند، برج خنک کننده ظرفیت بیشتری نیاز دارد.

معایب و مشکلات برج خنک کننده

برج خنک کننده علاوه بر تمام مزایا و ویژگی های مثبت و منحصر به فرد خود، دارای مشکلات و معایبی نیز می باشد. درست است که این معایب اندک هستند و ممکن است حتی در طول عمر مفید یک برج خنک کننده اصلا رخ ندهند، اما بهتر است آن ها را بدانید. این معایب و مشکلات عبارت است از:

·        در قسمت های مختلف برج خنک کننده رسوب تشکیل می شود.

·        به دلیل سختی آب، ممکن است قطعات داخلی برج خنک کننده دچار خوردگی و زنگ زدگی شوند.

·   جلبک ها، لجن ها، میکروارگانیسم ها و باکتری های بیولوژیکی در بخش های داخلی برج خنک کننده رشد می کنند.

عیب یابی برج خنک کننده

برج خنک کننده خیلی دیر به دیر و به ندرت دچار مشکلات جدی می شود و نیاز به تعمیرات اساسی پیدا می کند. یک سری عیب ها و مشکلات جزئی هستند که ممکن است برای سیستم شما پیش بیاید که با دانستن آن ها می توانید به راحتی مشکل پیش آمده را رفع کنید و برج خنک کننده را عیب یابی نمایید. در زیر مهم ترین و اصلی ترین مشکلات پیش آمده و نحوه عیب یابی و رفع آن ها را می گوییم.

·   صدای زیاد فن به این معنی است که پیچ های پره ها شل شده اند. برای رفع آن پیچ ها را چک کنید و در صورت نیاز سفت نمایید.

·   صدای غیر عادی الکتروموتور به این معنی است که موتور تک فاز کار می کند. برای رفع آن موتور را خاموش کنید و سپس دوباره روشن نمایید.

·   به سرعت نرسیدن موتور به این معنی است که ولتاژ در پایانه های موتور پایین می باشد. برای رفع آن باید ترانسفورماتور را چک کنید و ولتاژ بالا تری به پایانه های آن وارد کنید.

·   پرتاب شدن بیش از اندازه ذرات آب به بیرون از برج خنک کننده  به این معنی است که یا آب بیش از حد پمپاژ می شود و یا قطره گیر های برج خنک کننده مشکل دارند. برای رفع این مشکل ورود جریان آب به برج خنک کننده را کنترل نمایید و دریچه های هوا و قطره گیر های برج خنک کننده را چک کنید.

خرید برج خنک کننده

برج خنک کننده یکی از تجهیزات ضروری در صنایع مختلف نیروگاهی، پتروشیمی، پالایشی و ... به شمار می ‌روند. زیرا تجهیزات این صنایع در معرض افزایش دما قرار دارند و خنک کردن آن ها برای حفظ عملکرد و افزایش عمر الزامی است. این کار بر عهده برج ‌های خنک کننده قرار دارد. بر حسب نیاز اجرای مدل‌ های مختلفی از این تجهیزات امکان پذیر است. گروه تولیدی و صنعتی ناب زیست انواع برج خنک کننده را با قیمت بسیار مناسب به مشتریان خود عرضه می کند. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در جهت استعلام قیمت برج خنک کننده و خرید برج خنک کننده با کارشناسان ما تماس بگیرید.

عوامل موثر بر قیمت برج خنک کننده

پارامتر های تاثیر گذار در قیمت برج خنک کنند به چند دسته تقسیم می شوند، که عبارت است از:

·        ضخامت بدنه

·        گرد یا مکعبی بودن برج خنک کننده

·        کیفیت مواد اولیه مصرفی در تولید بدنه

·        مونتاژ یا دمونتاژ بودن دستگاه برج خنک کننده

·        مدار خنک کاری برج خنک کننده ( مدار باز و مدار بسته)

·        جنس بدنه برج خنک کننده (فایبرگلاس، فلزی و بتنی بودن)

·        نوع تجهیزات و قطعات به کار برده شده در ساخت برج خنک کننده

برج خنک کننده ناب زیست

گروه تولیدی و صنعتی ناب زیست به عنوان مرجع تخصصی فروش انواع تجهیزات در حوزه ساخت و تولید انواع مخزن فایبر گلاس و مخزن پلی اتیلن جهت نگهداری انواع سیالات، منبع تحت فشار، تولید انواع سپتیک تانک و چربی گیر از جنس پلی اتیلن و فایبر گلاس، طراحی و اجرای سیستم های پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن شهری و صنعتی، طراحی و اجرای سیستم های تصفیه آب همچون سختی گیر و فیلتر شنی، هیدروسیکلون، ایستگاه پمپاژ فاضلاب، آب شیرین کن صنعتی، بوستر پمپ آب، اجرای شبکه های جمع آوری و انتقال آب و فاضلاب بهداشتی و صنعتی، تولید انواع لوله کاروگیت و لوله پلی اتیلن، لوله جی آر پی، منهول، درب منهول و سایر اتصالات مورد استفاده در شبکه های انتقال، برج خنک کننده و چیلر تراکمی، دستگاه هواساز، طراحی و تولید تجهیزات آشپزخانه های صنعتی، هتل ها و بیمارستان ها از جمله انواع ترولی، دیگ پلوپز صنعتی، تجهیزات سرو غذا، کانتر گرم و کانتر سرد و ... با تنوع بسیار زیاد از لحاظ برند و مدل، با داشتن تیمی فنی و متخصص تلاش دارد تا بهترین کیفیت و رضایت را از آن هموطنان و به ویژه صنعت گران نماید. در صورتی که قصد خرید برج خنک کننده و محصولات مشابه را دارید، می توانید با دریافت قیمت برج خنک کننده و مشورت کارشناسان فروش ناب زیست انتخاب بهتری داشته باشید.

مجموعه صنعتی ناب زیست در زمینه تولید انواع برج خنک کننده به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. شما هر گونه نیازی که به انواع برج خنک کننده و دیگر محصولات داشته باشید توسط کادر مجرب و حرفه ای ما در کم ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به شما ارائه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برج خنک کننده و نحوه تولید آن به سایت ناب زیست مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 02188721092 09124265750 02188722027